ROLLER.BG - Българският форум за ролери от А до Я!

Ролери и всичко за тях.
It is currently Tue Sep 26, 2017 7:22 am

All times are UTC

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 
Author Message
PostPosted: Thu Apr 17, 2014 10:18 am 

Напоследък много хора запалени по ролерите които разполагат с по-голям бюджет или просто са решили да си вземат "супер яки" ролери ме питат, кое е по-добре да си купят ролери от серията FR или от серията HIGH.
Ето защо реших да направя едно кратко срaвнение между FR и HIGH и да представя моето виждане по въпроса. Първото нещо което се набива на око когато се разглеждат ролерите от двете серии е цената. Най-евтиния HIGH е на цената на най-скъпия FR и тъй като при марковите ролери важи правилото "Колкото по-скъпо толкова по-добре", всеки решил да отдели повече пари за качествени ролери си казва "Вместо да взимам FR ролери, ще взема High щото са по-хубави (изхождайки от цената)!". Разбира се, както повечето вече сте досетили според мен те грешат и то много!
Грешката идва от това, че те не сравняват ролери от една и съща серия, например между FR2 и FR1 Deluxe или HIGH и HIGH Carbon, а се опитват да сравняват ролери от различни серии които се използват за различни стилове на каране. Ако мога да дам един пример с нещо по-познато на широката публика, това е все едно да се сравняват кросов и пистов мотор. И двата вида мотори може да ги видите да се движат в града, но всеки знае, че разликата между тях е много голяма. И макар ролерите от сериите FR и HIGH да не се различават на външен вид колкото моторите от горния пример, то при тях също има разлика и тя идва от ботуша!
Ботушът е най-важната част на ролерите. От него зависи не само комфорта и стабилноста при карането, но и каква е свободата на движение и поддръжката при различни видове натоварвания на крака при извършваните маневри или трикове. Ако разгледаме ботушите при ролерите от серията FR и HIGH ще видим ясно, че те принципно са еднакви, защото се състоят от черупка, къф и чорап. Това принципно е нормално защото и двете серии се водят FREERIDE, но (според спецификацията на SEBA) ролерите от серията HIGH първо се водят SLALOM, а после FREERIDE (FR->FREERIDE, HIGH->SLALOM/FREERIDE). Сега разбира се следва въпроса задаван от абсолютно всички, "Е не мога ли да карам слалом с FR?". Разбира се, че може да карате слалом с FR ролери, но ботушът на HIGH-а е малко по-различен в някои детайли от този на FR-а, така че да се улесни изпълнението на по-сложните трикове от вида въртене на едно колело (предно или задно) и други. Детайлните разлики които правят ботуша на ролерите HIGH толкова по-различни от FR са:
1. Ботушът е осезателно по-плитък и съответно къфа идва по-ниско и дава много голяма свобода на глезена. По никакъв начин не може да си стегнете глезена, чрез къфа (може би само при модела HIGH Full Carbon Pro, който е с карбонен къф). Стягането става само с връзки.
2. Черупката не е от пластамаса и широко изрязана както при FR, а от текстил и изкуствена кожа които много здраво обгръщат чорапа и съответно долната част на крака.
3. Ако погледнете долната част на ботуша в анфас (срещу Вас) и го сравните с този на FR погледант по същия начин, ще видите, че при FR-a профилът е като леко разтеглена по височина нула -> "0", докато при HIGH-a той е остър в предната част, после се разшерява като буквата "A", a на края се стеснява при петата. Както обичам да казвам ботушът на HIGH-а изглежда като акула и действа като нея. Веднъж кракът Ви попаднал в ботуша няма излизане!
И за да подсиля ефекта от написаното по-горе ще Ви цитирам възклицания и мнения от хора пробващи и каращи ролери от сериите FR и HIGH.
Серията FR: "Много са ми удобни!", "Чуствам се стабилен!", "Тук леко усещам пластмасата, но не ми е дискомфортно!", "От страни ми стиска малко, ще се отпуснат нали ?"
Серията HIGH: "Уау какви са тези менгемета!", "Мале как се вдигнах на предни колела", "Ох много ме боли, събувам ги (след 15 мин каране)!", "Егати Хая, чак ми пусна кръв, а къде са космите по крака ми даже не искам да знам!", "Страшно удобни и стабилни, това е кънката (след 6 месеца каране)!"
И така нека да обобщя:
1. Разликата между ролерите от серията FR и HIGH е голяма поради някои малки, но съществени разлики в ботуша.
2. Съществените разликите няма как да се видят ясно в снимковия материал в Интернет, on-line магазините, каталозите и другите информационни материали, за това ако при закупуването на ролери от серията FR са нужни само дължината на стъпалото, то при покупката на ролери от серията HIGH Ви трябва задължително и консултация с човек каращ такива ролери.
3. Разчупването на ролерите от серията HIGH e минимум 2-3 месеца при редовно каране и ако не сте готови да приемете този факт въобще не си ги купувайте.
4. Мое лично мнение е, че ролерите от серията HIGH не са за НАЧИНАЕЩИ и хора които искат да се научат да карат ролери. Те са за хора които вече имат опит, навлязали са в нещата и искат да продължат да се развиват в слалом карането.
Надявам се да съм помогнал при избора на тези които се двоумят между FR и HIGH. :)

Profile  

PostPosted: Fri Jul 17, 2015 5:20 am 

От известно време се опитвам да намеря колко тежат ролерите и по точно горната част, без шината и колелата.
Може ли да задоволите любопитството ми за модели:

- SEBA FR1
- Seba high
- Seba High light

Profile  

PostPosted: Fri Oct 02, 2015 9:25 pm 

taralej wrote:
От известно време се опитвам да намеря колко тежат ролерите и по точно горната част, без шината и колелата.
Може ли да задоволите любопитството ми за модели:

- SEBA FR1
- Seba high
- Seba High light

Виж тука има някой модели :

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.473923849312819.103562.159025097469364&type=3

Profile  

Post new topic Reply to topic  [ 3 posts ] 

All times are UTC